субота, 14 квітня 2012 р.

АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН

   АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН, другий за величиною (після Тихого океану). Площа з морями 91,6 млн. квадратних кілометрів, об'єм води 329,7 млн. кубічних кілометрів, середня глибина 3600 м, найбільша 8742 м (жолоб Пуерто-Ріко). Майже всі моря Атлантичного океану - Балтійське, Північне, Середземне, Чорне, Карибське та інші - і великі затоки - Біскайська, Гвінейська - знаходяться в Північній півкулі. У Південній півкулі - моря Уеддела, Скоша, Лазарева - біля Антарктиди. Основні групи островів: Великобританія, Ірландія, Ньюфаундленд, Великі і Малі Антильські, Канарські, Зеленого Мису, Фолклендські (Мальвінські). 

    Меридіональний Серединно-Атлантичний хребет ділить Атлантичний океан на східну і західну частини (глибина над ним близько 3 тис. м, а на схід і захід від нього - 5-6 тис. м). Температура води на поверхні біля екватора до 28 ° С, у високих широтах замерзає. Солоність 34-37,3 промілле. Поверхневі течії утворюють в субтропічних широтах антициклонний і в північних помірних і південних високих широтах циклонний кругообіг. Північний субтропічний кругообіг складається з теплих Півної Пасатної і Гольфстріму і холодної Канарської течій, південний - з теплих Південної Пасатної і Бразильської і холодних Західних Вітрів і Бенгельскої течій. На півночі продовження Гольфстріму - тепла Північно-Атлантична течія з Північно Льодовитого океану на південь уздовж берегів Північної Америки прямує холодна Лабрадорска течія. 

   Найбільша величина припливів 18 м (затока Фанді). Рибальство (оселедець, тріска, морський окунь, мерлуза, тунець та інші) - 2/5 світового улову. Видобуток нафти на шельфах Мексиканської затоки., Карибського моря, Північного моря прибережно-морські родовища ільменіту, циркону, рутилу (Бразилія, США), алмазів (південно-західна Африка), залізних і марганцевих руд (США, Канада, Фінляндія), сірки (Мексиканська затока) і інші. 

    Атлантичний океан займає провідне місце у світовому судноплавстві. Найважливіші порти: Роттердам, Нью-Йорк, Х'юстон, Марсель, Гамбург, Генуя, Лондон, Буенос-Айрес, Санкт-Петербург, Одеса.

1 коментар: